Samtec Inc. EW-20-11-G-D-440
Part No.:
EW-20-11-G-D-440
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-20-11-G-D-440.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height:
0.440" (11.176mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)