Samtec Inc. EW-18-12-G-D-400
Part No.:
EW-18-12-G-D-400
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-18-12-G-D-400.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.300" (7.620mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)