Samtec Inc. EW-15-11-G-D-500
Part No.:
EW-15-11-G-D-500
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-15-11-G-D-500.pdf
Description:
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
30
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)