Samtec Inc. EW-14-20-S-D-630
Part No.:
EW-14-20-S-D-630
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-14-20-S-D-630.pdf
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height:
0.630" (16.002mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)