Samtec Inc. EW-14-13-G-D-620
Part No.:
EW-14-13-G-D-620
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-14-13-G-D-620.pdf
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height:
0.620" (15.748mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)