Samtec Inc. EW-14-12-S-D-250
Part No.:
EW-14-12-S-D-250
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-14-12-S-D-250.pdf
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.450" (11.430mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)