Samtec Inc. EW-10-13-S-D-571
Part No.:
EW-10-13-S-D-571
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-10-13-S-D-571.pdf
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.329" (8.357mm)
Length - Stack Height:
0.571" (14.503mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)