Samtec Inc. EW-10-13-S-D-276
Part No.:
EW-10-13-S-D-276
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-10-13-S-D-276.pdf
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.624" (15.850mm)
Length - Stack Height:
0.276" (7.010mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)