Samtec Inc. EW-02-13-T-S-590
Part No.:
EW-02-13-T-S-590
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-02-13-T-S-590.pdf
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H TIN
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.310" (7.874mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)