Samtec Inc. EW-01-12-T-S-375
Part No.:
EW-01-12-T-S-375
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEW-01-12-T-S-375.pdf
Description:
CONN HDR 1POS STACK T/H TIN
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
1
Pitch:
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.325" (8.255mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)