Samtec Inc. ESW-136-48-S-D
Part No.:
ESW-136-48-S-D
Datasheet:
Chuangxin CloudESW-136-48-S-D.pdf
Description:
CONN SOCKET 72POS 0.1 GOLD PCB
Number of Positions:
72
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.535" (13.60mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact