Samtec Inc. ESW-122-44-S-D
Part No.:
ESW-122-44-S-D
Datasheet:
Chuangxin CloudESW-122-44-S-D.pdf
Description:
CONN SOCKET 44POS 0.1 GOLD PCB
Number of Positions:
44
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.735" (18.67mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact