| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Forked | Forked | Forked | Forked | Forked |
| Number of Positions | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.750" (19.05mm) | 0.750" (19.05mm) | 0.750" (19.05mm) | 0.750" (19.05mm) | 0.750" (19.05mm) |
| Contact Length - Post | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |