Samtec Inc. ESQT-140-02-G-D-723
Part No.:
ESQT-140-02-G-D-723
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
80
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.723" (18.36mm)
Contact Length - Post:
0.127" (3.23mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact