Samtec Inc. ESQT-140-02-G-D-665
Part No.:
ESQT-140-02-G-D-665
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Series:
ESQT
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
80
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.665" (16.90mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact