| Number of Positions | 78 | 78 | 78 | 78 | 78 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.507" (12.88mm) | 0.507" (12.88mm) | 0.507" (12.88mm) | 0.507" (12.88mm) | 0.507" (12.88mm) |
| Contact Length - Post | 0.343" (8.71mm) | 0.343" (8.71mm) | 0.343" (8.71mm) | 0.343" (8.71mm) | 0.343" (8.71mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |