| Number of Positions | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.500" (12.70mm) | 0.500" (12.70mm) | 0.500" (12.70mm) | 0.500" (12.70mm) | 0.500" (12.70mm) |
| Contact Length - Post | 0.350" (8.89mm) | 0.350" (8.89mm) | 0.350" (8.89mm) | 0.350" (8.89mm) | 0.350" (8.89mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |