| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Forked | Forked | Forked | Forked | Forked |
| Number of Positions | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.700" (17.78mm) | 0.700" (17.78mm) | 0.700" (17.78mm) | 0.700" (17.78mm) | 0.700" (17.78mm) |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) | 0.150" (3.81mm) | 0.150" (3.81mm) | 0.150" (3.81mm) | 0.150" (3.81mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |