| Number of Positions | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.600" (15.24mm) | 0.600" (15.24mm) | 0.600" (15.24mm) | 0.600" (15.24mm) | 0.600" (15.24mm) |
| Contact Length - Post | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |