| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | ESQT | ESQT | ESQT | ESQT | ESQT |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Forked | Forked | Forked | Forked | Forked |
| Number of Positions | 84 | 84 | 84 | 84 | 84 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Insulation Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Insulation Height | 0.642" (16.30mm) | 0.642" (16.30mm) | 0.642" (16.30mm) | 0.642" (16.30mm) | 0.642" (16.30mm) |
| Contact Length - Post | 0.208" (5.28mm) | 0.208" (5.28mm) | 0.208" (5.28mm) | 0.208" (5.28mm) | 0.208" (5.28mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - | - | - | - | - |
| Ingress Protection | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |