| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.595" (15.11mm) | 0.595" (15.11mm) | 0.595" (15.11mm) | 0.595" (15.11mm) | 0.595" (15.11mm) |
| Contact Length - Post | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) | 0.255" (6.48mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |