| Number of Positions | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.720" (18.30mm) | 0.720" (18.30mm) | 0.720" (18.30mm) | 0.720" (18.30mm) | 0.720" (18.30mm) |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |