| Number of Positions | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Height | 0.360" (9.14mm) | 0.360" (9.14mm) | 0.360" (9.14mm) | 0.360" (9.14mm) | 0.360" (9.14mm) |
| Contact Length - Post | 0.098" (2.50mm) | 0.098" (2.50mm) | 0.098" (2.50mm) | 0.098" (2.50mm) | 0.098" (2.50mm) |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact | 4.5A per Contact |