Samtec Inc. ESQT-116-03-F-S-310
Part No.:
ESQT-116-03-F-S-310
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-116-03-F-S-310.pdf
Description:
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Tube
Number of Positions:
16
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.148" (3.76mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact