Samtec Inc. ESQT-115-02-L-D-487
Part No.:
ESQT-115-02-L-D-487
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-115-02-L-D-487.pdf
Description:
CONN SOCKET 30POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
30
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.487" (12.37mm)
Contact Length - Post:
0.363" (9.22mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact