Samtec Inc. ESQT-114-02-M-D-340
Part No.:
ESQT-114-02-M-D-340
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-114-02-M-D-340.pdf
Description:
CONN SOCKET 28POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
28
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.340" (8.64mm)
Contact Length - Post:
0.510" (12.95mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact