Samtec Inc. ESQT-110-02-F-D-309
Part No.:
ESQT-110-02-F-D-309
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-110-02-F-D-309.pdf
Description:
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
20
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.309" (7.85mm)
Contact Length - Post:
0.541" (13.74mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact