Samtec Inc. ESQT-108-02-F-S-510
Part No.:
ESQT-108-02-F-S-510
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-108-02-F-S-510.pdf
Description:
CONN SOCKET 8POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
8
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.510" (12.95mm)
Contact Length - Post:
0.340" (8.64mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact