Samtec Inc. ESQT-107-02-M-D-435
Part No.:
ESQT-107-02-M-D-435
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-107-02-M-D-435.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Number of Positions:
14
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post:
0.415" (10.54mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact