Samtec Inc. ESQT-105-02-L-D-354
Part No.:
ESQT-105-02-L-D-354
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-105-02-L-D-354.pdf
Description:
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
10
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.354" (9.00mm)
Contact Length - Post:
0.496" (12.60mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact