Samtec Inc. ESQT-105-02-GF-D-702
Part No.:
ESQT-105-02-GF-D-702
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-105-02-GF-D-702.pdf
Description:
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
10
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.702" (17.83mm)
Contact Length - Post:
0.148" (3.76mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact