Samtec Inc. ESQT-105-02-G-D-650
Part No.:
ESQT-105-02-G-D-650
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-105-02-G-D-650.pdf
Description:
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
10
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.650" (16.50mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact