Samtec Inc. ESQT-105-02-F-S-550
Part No.:
ESQT-105-02-F-S-550
Datasheet:
Chuangxin CloudESQT-105-02-F-S-550.pdf
Description:
CONN SOCKET 5POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
5
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.550" (13.97mm)
Contact Length - Post:
0.300" (7.62mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact