Samtec Inc. ESQ-136-48-S-T
Part No.:
ESQ-136-48-S-T
Datasheet:
Chuangxin CloudESQ-136-48-S-T.pdf
Description:
CONN SOCKET 108POS 0.1 GOLD PCB
Number of Positions:
108
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.535" (13.60mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
5.7A per Contact