ESQ-136-23-G-T-001.pdf
ESQ-136-23-G-T-001.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | ESQ | ESQ | ESQ | ESQ | ESQ |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Forked | Forked | Forked | Forked | Forked |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| Number of Positions | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 |
| Number of Positions Loaded | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Insulation Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Insulation Height | 0.535" (13.60mm) | 0.535" (13.60mm) | 0.535" (13.60mm) | 0.535" (13.60mm) | 0.535" (13.60mm) |
| Contact Length - Post | 0.190" (4.83mm) | 0.190" (4.83mm) | 0.190" (4.83mm) | 0.190" (4.83mm) | 0.190" (4.83mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - | - | - | - | - |
| Ingress Protection | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 5.7A per Contact | 5.7A per Contact | 5.7A per Contact | 5.7A per Contact | 5.7A per Contact |