Samtec Inc. ESHF-120-01-S-D-SM
Part No.:
ESHF-120-01-S-D-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudESHF-120-01-S-D-SM.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
ESHF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.215" (5.45mm)