Samtec Inc. ERM8-010-08.0-S-DV-TR
Part No.:
ERM8-010-08.0-S-DV-TR
Description:
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Series:
Edge Rate™ ERM8
Connector Type:
Header, Center Strip Contacts
Number of Positions:
20
Pitch:
0.031" (0.80mm)
Features:
Board Guide
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:
10mm, 12mm, 15mm
Height Above Board:
0.351" (8.91mm)