Samtec Inc. ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR
Part No.:
ERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudERM8-010-05.0-L-DV-EGP-TR.pdf
Description:
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Edge Rate™ ERM8
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Center Strip Contacts
Number of Positions:
20
Pitch:
0.031" (0.80mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Mating Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
10mm, 12mm, 15mm
Height Above Board:
0.351" (8.91mm)