Samtec Inc. ERM5-050-04.0-L-DV-K-TR
Part No.:
ERM5-050-04.0-L-DV-K-TR
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudERM5-050-04.0-L-DV-K-TR.pdf
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Series:
Edge Rate™ ERM5
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
100
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Features:
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
9mm, 11mm
Height Above Board:
0.270" (6.85mm)