Samtec Inc. ERM5-020-05.0-S-DV-TR
Part No.:
ERM5-020-05.0-S-DV-TR
Datasheet:
Chuangxin CloudERM5-020-05.0-S-DV-TR.pdf
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Series:
Edge Rate™ ERM5
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:
10mm, 12mm
Height Above Board:
0.309" (7.85mm)