Panasonic Electronic Components ERJ-U06F1001V
Part No.:
ERJ-U06F1001V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudERJ-U06F1001V.pdf
Description:
RES 1K OHM 1% 1/8W 0805
Series:
ERJ-U06
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)