Panasonic Electronic Components ERJ-PB3D5101V
Part No.:
ERJ-PB3D5101V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudERJ-PB3D5101V.pdf
Description:
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/5W 0603
Series:
ERJ-PB3
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
5.1 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)