Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF56R0V
Part No.:
ERJ-8ENF56R0V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudERJ-8ENF56R0V.pdf
Description:
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer:
Series:
ERJ-8EN
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Resistance:
56 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)