Samtec Inc. ERF5-010-05.0-S-DV-K-TR
Part No.:
ERF5-010-05.0-S-DV-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudERF5-010-05.0-S-DV-K-TR.pdf
Description:
CONN SOCKET 20POS SMD GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Edge Rate™ ERF5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket, Center Strip Contacts
Number of Positions:
20
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:
7mm, 9mm, 10mm
Height Above Board:
0.193" (4.90mm)