Samtec Inc. EJH-125-01-S-D-TH-50
Part No.:
EJH-125-01-S-D-TH-50
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
EJH
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
50
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
49
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.500" (12.70mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
3A