Samtec Inc. EHT-120-01-S-D-10
Part No.:
EHT-120-01-S-D-10
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
EHT
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
39
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.370" (9.40mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
3A