On Shore Technology Inc. EDSTLZ990/11
Part No.:
EDSTLZ990/11
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEDSTLZ990/11.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS 5.08MM
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
EDSTLZ990
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
45°
Plug Wire Entry:
45°
Termination Style:
Mounting Type:
Solder
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C