On Shore Technology Inc. EDSTLZ960/11
Part No.:
EDSTLZ960/11
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEDSTLZ960/11.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS 7.62MM
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
EDSTLZ960
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Number of Levels:
1
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Mounting Type:
Solder
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C