Panasonic Electronic Components ECA-2AHG220B
Part No.:
ECA-2AHG220B
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudECA-2AHG220B.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
NHG-A
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
93 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
186 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)