Samtec Inc. DWM-40-52-T-S-200-002
Part No.:
DWM-40-52-T-S-200-002
Datasheet:
Chuangxin CloudDWM-40-52-T-S-200-002.pdf
Description:
CONN HDR 40POS 0.05 STACK T/H
Number of Positions:
40
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.425" (10.800mm)
Length - Post (Mating):
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)